VII Ogólnopolska Pielgrzymka Strażaków na Jasną Górę

W niedzielę 26 kwietnia strażacy z całej Polski przybyli do Częstochowy, by wziąć udział w pielgrzymce, która odbywa się co pięć lat. W tym szczególnym dla braci strażackiej wydarzeniu uczestniczył Prezydent RP Bronisław Komorowski.

zdjecieNowe.jpg

Słowa powitania do zebranych z ołtarza znajdującego się na szczycie Jasnej Góry wygłosił podprzeor ojciec Mieczysław Polak. Głos zabrał komendant główny PSP gen. brygadier Wiesław Leśniakiewicz. Ze słowami uznania i podziękowania zwrócił się do Rycerzy św. Floriana prezes ZG ZOSP RP Waldemar Pawlak, który na puentę swojego wystąpienia z okazji VII Pielgrzymki wybrał fragment siódmego z dziesięciorga przykazań prawego Strażaka z 1901 roku: „Bądź dumny z tego, że należysz do towarzystwa pożarniczego, bądź dumny z tego, że należysz do niezliczonej rzeszy bojowników walczących pod sztandarem najczystszej miłości bliźniego. (…)”. Wiele ciepłych słów pochwały i wdzięczności wygłosił w swoim specjalnym wystąpieniu do strażaków prezydent Bronisław Komorowski.

pielgrzymka8.jpg

pielgrzymka7.jpg

Eucharystii przewodniczył i kazanie wygłosił metropolita gdański ks. abp. Sławoj Leszek Głódź, a koncelebrowali kapelani strażaccy z krajowym kapelanem strażaków ks. bryg. Janem Krynickim na czele.

pielgrzymka10.jpg

Na Jasną Górę przybyły rzesze członków Ochotniczych Straży Pożarnych, funkcjonariusze i pracownicy cywilni Państwowej Straży Pożarnej, członkowie orkiestr dętych OSP, słuchacze szkół pożarniczych, żołnierze i pracownicy Wojskowej Ochrony Przeciwpożarowej, pracownicy cywilni Ochrony Przeciwpożarowej, strażacy zakładowych straży pożarnych, członkowie Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Wystawiono blisko 300 pocztów sztandarowych. Oprawę muzyczną zapewniło 130 orkiestr i 40 chórów śpiewaczych.

pielgrzymka4.jpg

pielgrzymka5.jpg

Jednostkę OSP Rabiany na uroczystości reprezentowali (od lewej): Krzysztof Wasikowski, Paweł Komorowski, Sebastian Wielądek, Marcin Kowalczyk, Tomasz Głuchowski, Adam Sakowski, Stanisław Buchman.

pielgrzymka1.jpg

Przybyli także: parlamentarzyści, przedstawiciele rządu – minister pracy i polityki społecznej Władysław Kosiniak-Kamysz, sekretarz stanu MEN Tadeusz Sławecki, podsekretarz stanu MSW Stanisław Rakoczy oraz reprezentanci struktur Związku OSP RP oraz kierownictwa PSP.

K.Wasikowski

-----------------------------------------------------------------------------

Poczet sztandarowy Gminy Korytnica

100_1202.JPG

-------------------------------------------------------------------------------------------

III Mazowieckie Zawody OSP w Ratownictwie Wodnym i Przeciwpowodziowym

IMG_8878.jpg

30 czerwca 2012 r. nad Zalewem w Węgrowie odbyły się III Mazowieckie Zawody Ochotniczych Straży Pożarnych w Ratownictwie Wodnym i Przeciwpowodziowym, w których wzięło udział 13 zespołów z terenu całego województwa.

IMG_9030.jpg

Celem zawodów była przede wszystkim  prezentacja potencjału ratownictwa wodnego i przeciwpowodziowego Ochotniczych Straży Pożarnych na Mazowszu, sprawdzenie poprzez współzawodnictwo umiejętności ratowników, integracja środowiska strażackiego z innymi służbami ratownictwa wodnego, a także przekazywanie społeczeństwu zasad bezpiecznego wypoczynku nad wodą.

IMG_8943.jpg

Organizatorem zawodów  był Zarząd Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej przy współudziale Komendy Powiatowej PSP w Węgrowie, Starostwa Powiatowego, gminy Liw i miasta Węgrów. Zarząd OW ZOSP RP- podczas zawodów- reprezentował V-ce Prezes druh Stefan Todorski, który dokonał uroczystego otwarcia i zamknięcia zawodów. Na miejsce przybyli przedstawiciele głównych organizatorów imprezy, tzn. Starosta Węgrowski- Krzysztof  Fedorczyk, Burmistrz Węgrowa- Jarosław Grenda, Sekretarz Gminy Liw- Katarzyna Żelazowska, a także inni znakomici goście, m. in.  Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen.bryg. Wiesław Leśniakiewicz oraz doradca Komendanta Głównego st.bryg. Ireneusz Królik.  Sędzią Głównym zawodów był Pan Maciej Kalinowski, a Komendantem Zawodów st. kpt. Paweł Stelmach.

Drużyny OSP rywalizowały ze sobą w trzech konkurencjach:

1. Działania zabezpieczające na lądzie - Budowa Wału Przeciwpowodziowego

2. Działania ratownicze na pomoście - Rzuty Ratownicze Kołem i Rzutką

3. Działania sprawnościowe na wodzie - Manewrowanie łodzią Wiosłową

IMG_8940.jpg

IMG_8941.jpg

IMG_8942.jpg

IMG_8929.jpg

IMG_8894.jpg

Podczas wszystkich konkurencji uczestnicy wykazali się niesamowitą sprawnością fizyczną, jednak w klasyfikacji generalnej, najlepiej przygotowaną drużyną, okazała się OSP Płońsk. Drugie miejsce zajęła OSP Brzuza, trzecie natomiast OSP Kuligów. Nasza jednostka uplasowała się na 12 miejscu w województwie.

2 sierpnia 2008 roku w Węgrowie odbyły się II Wojewódzkie Zawody Ratownictwa Wodnego i Przeciwpowodziowego Ochotniczych Straży Pożarnych woj. mazowieckiego. W zawodach wystartowało 12 załóg. Gościnnie wystartowała jedna załoga MDP.

ho-001.jpg

Zawody rozgrywane były w dwóch konkurencjach: „Działania zabezpieczające na lądzie i manewrowanie łodzią wiosłową na wodzie” i  „Działania ratownicze z pomostu i manewrowanie łodzią motorową”.

ho-009.jpg

ho-008.jpg

ho-010.jpg

Zawody sędziowali:

• st. bryg. Maciej Kalinowski – sędzia główny,
  • kpt. Jan Słomkowski – sędzia techniczny,
  • mł. kpt. Sławomir Połodziuk – sędzia pomocniczy.

thumbnail for Gdzie szukać ID thumbnail for Pali się

Liczniki internetowe